• të fundit

  • më të shikuarat

BLIC.TV

Milaim Zeka që ka nënën e zhdukur komenton Deklaratën për Personat e Pagjetur: Vetëm një lojë e fjalëve, fyerje për të gjithë ne

05/07/2023 21:10
nga:N M

24 vjet pas përfundimi të luftës, mbi 1600 persona vazhdojnë të jenë të zhdukur, raporton Gazeta Blic.

Në mesin e tyre ka gra, fëmijë e pleq, e ku familjarët e tyre nuk dinë asgjë se ku mund të jenë varrosur e zhvarrosur trupat e tyre.

Serbia gjatë kohës së luftës në Kosovë kishte vrarë e masakruar mijëra civilë të pafajshëm e ku më pas trupat e tyre me kamion i kishte dërguar në lokacion të ndryshme në territorin serb.

Ndër vite, Serbia sa herë që kishte presion ose ndonjë favor nga Bashkimi Evropian apo Shtete e Bashkuara të Amerikës, tregonte lokacione të ndryshme për trupat e shqiptarëve të vrarë, e ku pas gërmimeve, trupat e pajetë ktheheshin në Kosovë përmes pikës kufitare në Merdare.

Në pothuajse tri vitet e fundit asnjë lokacion i ri apo gërmim për 1600 personat e zhdukur nuk ka ndodh as në Serbi e as në Kosovë.

Nga kjo shifër totale llogariten të jenë 1 mijë trupa të shqiptarëve të vrarë, ndërsa të tjerët dyshohet se janë serb, rom, egjiptas dhe ashkalinjë.

Por krejt çka ka ndodhur për personat e pagjetur gjatë kohës së luftës, së fundmi, është një deklaratë që Kosova dhe Serbia janë dakorduar për këtë çështje.

Të dyja palët janë pajtuar për të bashkëpunuar ngushtë për identifikimin e vendeve të varrimit dhe ndjekjen e gërmimeve.

Por, familjarët që pas 14 vitesh ende nuk di asgjë për fatin e më të dashurve të tyre, janë skeptik dhe të zhgënjyer me veprimet e fundit të Qeverisë së Kosovës dhe Beogradit zyrtar për çështjen e deklaratës për zbardhjen e fatit të të zhdukurve gjatë kohës së luftës.

Milaim Zekës, gazetarit shqiptar, të cilit forcat paramilitare serbe i kishin vrarë nënën gjatë kohës së luftës, në një rrëfim për “Expose” e ka quajtur fyese për familjarët Deklaratën për të Pagjeturit që u pajtuan Kosova dhe Serbia në takimin e fundit më 2 maj në Bruksel.

Fyese sipas tij, është se gjetja e trupave për të më dashurit e tyre është krejtësisht çështje humane dhe assesi nuk duhet të trajtohet si çështje politike.

“Ajo është vetëm një lojë e fjalëve, nën dy fyerje për të gjithë neve që i kemi familjarët tanë të zhdukurit, nuk gjendet kufomat e familjarëve tanë me deklarata të tilla të fëlliqta. Albin Kurti po ndjek retorikën e Vuçiqit, Vuçiqi rrejti që e bëmë një marrëveshje për të pagjeturit serbë në Kosovë që është rrenë, se kurrë s`ka për t`i gjetur… edhe Albin Kurti rrejti kur tha se bëmë marrëveshja, e edhe Vuçiqi. Me dashtë ai të ofrojë informacione moti ishte zgjedhur kjo punë, kjo është marrëveshje politike, kufomat e më të dashurve tanë hyjnë në kuadër të marrëveshjeve politike, kjo është një marrëveshje humane, teknike. Me pas dashur të dyja palët moti ishte zgjedhur kjo punë”, thotë Zeka për emisionin “Expose”.

03/03/2024 21:34

Sulmi i 5, 6 dhe 7 marsit mbi familjen Jashari- Kjo ishte arsye e fortë që as fëmijët dhe as gratë nuk u larguan nga shtëpitë!