• të fundit

  • më të shikuarat

BLIC.TV

Ish-komandanti Rufki Suma: Me 50 ushtarë kemi zmbrapsur 6 mijë ushtarë serbë!

07/24/2021 00:06
nga:Gazeta Blic

Kryetari i Komunës së Hanit të Elezit Rufki Suma, ka qenë i ftuar në një intervistë për emisionin EXPOSE prodhim medial i Gazeta Blic për televizionin Kanal10.

Në pjesën e dytë të intervistës ai ka folur edhe për angazhimin në UÇK si komandant dhe përballjen e krerëve të luftës me drejtësinë ndërkombëtare.

Suma ka thënë se beson në pafajësinë e tyre derisa ka thënë se ka qenë gabim i tyre dhe i deputetëve tjerë të Kuvnedit të Kosovës që kanë vendosur krijimin e një gjykate të padrejtë.

Duke rrëfyer për ditët e para të inkuadrimit në luftë, Suma thotë se kanë qenë rreth 50 pjesëtarë të UÇK-së që janë përballur me mijëra ushtarë serbë, të cilët sipas tij kanë humbur këtë betejë.

Më poshtë e gjeni intervistën e plotë: