• të fundit

  • më të shikuarat

BLIC.TV

Expose transmeton dokumentarin për fabrikën e municionit në Skenderaj

11/13/2022 21:47
nga:Gazeta Blic

Expose prodhim televiziv i GazetaBlic ka transmetuar sonte në Kanal10 një dokumentar për fabrikën e municionit në Skenderaj.

Në mes të viteve 1976 dhe 77 ishte ndërtuar “Fabrika e Monicionit” në Skenderaj, fillimisht si nevojë e ndërmarrjes Trepça, për përpunimin e plumbit, e më pas do të niste prodhimin e monicionit

Tani, dy dekada më vonë, në ish-fabrikën e monicionit, janë vetëm muret e demoluara dhe makinat e harruara nga koha dhe vetë njerëzit.

Por edhe sot e kësaj dite aty ka dëshmi të forta se dikur fabrika merrej me prodhimin e monicionit.