Lajme

Vdes baronesha Glenys Kinnock

12/03/2023 20:45
nga:G B

Baronesha Glenys Kinnock ka vdekur e qetë në gjumë, ka njoftuar familja e saj. Bashkëshorti i saj dhe ish-lideri i Partisë Laburiste Lord Kinnock ishte pranë saj kur ajo ndërroi jetë.

“Socialistja krenare demokratike” ishte një eurodeputete për Uellsin në Bruksel për 15 vjet dhe gjithashtu kaloi pjesën më të madhe të karrierës së saj duke bërë fushatë për Evropën, Afrikën dhe OKB-në.

Kinnock shërbeu si ministre në qeverinë laburiste të Sir Tony Blair në vitet 1990 dhe 2000 ku gjithashtu përfaqësoi Uellsin në Parlamentin Evropian si deputete, shkruan Euronews.

79-vjeçarja ishte diagnostikuar me Alzheimer rreth gjashtë vjet më parë.