Lajme

Të paktën 5 demonstrues të vdekur në protestat kundër qeverisë në Kenia

06/25/2024 22:09
nga:Y I

Mijëra protestues sulmuan ndërtesat e parlamentit në Nairobi të martën pas lajmeve për miratimin e projektligjit të financave. Një pjesë e ndërtesës iu dogj zjarri.

Numri i përkohshëm i vdekjeve të demonstruesve në kryeqytet , që pritet të rritet, është aktualisht pesë persona, me dhjetëra të plagosur.

Amnesty International raportoi mbi pesëdhjetë arrestime dhe dhjetëra njerëz “të rrëmbyer ose zhdukur nga duart e oficerëve me uniformë dhe pa uniformë”.

Protestat ishin kryesisht të organizuara dhe të udhëhequra në platforma sociale si X dhe TikTok .

Protestuesit arritën të hyjnë në Parlament duke i vënë flakën një krahu të godinës, ndërsa disa deputetë u evakuuan përmes tuneleve të emergjencës.

Ndërtesa të tjera publike u sulmuan gjithashtu, duke përfshirë ndërtesën e Bashkisë së Nairobit.

Jo shumë larg Nairobit, protestuesit u drejtuan drejt një hoteli ku Presidenti Ruto po qëndronte. Ruto u dërgua më pas në bordin e një helikopteri në një vend ende të panjohur.

Gjatë protestave, shoqata e sigurisë kibernetike NetBlocks vuri në dukje një rënie të në disponueshmërinë e internetit , megjithëse vetëm disa ditë më parë autoritetet keniane thanë se nuk do të kufizonin aksesin në internet.

Vendimet e parlamentit që nxitën protestat ishin taksa 16 për qind për bukën dhe 25 për qind për vajin vegjetal, si dhe taksa 2.5 për qind për vlerën e makinave si dhe rritja me 50% e taksës së karburantit.