Reali pas ndeshjes me Sevillan: Nuk kemi parë diçka të tillë

10/22/2023 08:25
nga:Lorik J

Futbollistët e Sevillas dhe Real Madridit luajtën 1:1 në ndeshjen e xhiros së 10-të të La Ligës spanjolle në stadiumin Ramon Sanchez Pizjuan, i cili thuajse ishte mbushur plot. Në një ndeshje shumë interesante dhe me kuptim, Sevilla kaloi në avantazh në minutën e 74-të, kur David Alaba devijoi një krosim nga e majta në rrjetën e tij nën presionin e Youssef En Nesyri. Vetëm katër minuta më vonë, Real barazoi, me Dani Carvajal që shënoi me kokë.

Real Madridi është në krye të tabelës me 25 pikë, tre më shumë se Girona e vendit të dytë dhe katër më shumë se Barcelona, por të dyja skuadrat kanë një ndeshje më pak. Padyshim që Reali e ndjen vërtet presionin e ndjekësve në tavolinë, pasi fill pas ndeshjes me Sevillan dolën ashpër në media.

“Nuk e kemi parë kurrë më parë diçka të tillë”, ishte deklarata e Real Madridit pas ndeshjes, e publikuar nga gazeta spanjolle Marca. Nuk dihet saktësisht se kush e ka bërë deklaratën, por është e sigurt se bëhet fjalë për një komunikim zyrtar nga klubi mbretëror. “Punë ekipore e përsosur”, është një shtesë ironike ndaj një deklarate që kritikon gjyqtarin.

“Nuk ka rëndësi kush na dha deklaratën, të gjithë u ndjenë njësoj. Ata që luajtën dhe ata që janë në klub si pjesë e strukturës drejtuese ishin të gjithë të bindur se Real Madrid nuk lejohej të luante futboll në Sevilla”, thotë Marca në tekst.

Sipas mediave madrilene, të zemëruar janë edhe tifozët e Realit, të cilët besojnë se arbitri De Burgos Bengoetxea kishte një kriter për vendasit dhe një tjetër për mysafirët që në minutën e parë të ndeshjes. Në deklaratën e tij pas ndeshjes, Ancelotti refuzoi të komentojë arbitrin, por vuri në dukje se ai po e bënte këtë për të shmangur dënimin, kështu që ai e bëri të qartë se nuk kishte asgjë të mirë për të thënë.