Lajme

Publikohet harta e re e koronavirusit në Evropë

07/29/2021 23:44
nga:A. R.

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) lëshoi një hartë të re të COVID-19 sot.

Harta Epidemiologjike ECDC për Evropën botohet çdo javë bazuar në incidencën 14-ditore dhe proporcionin e testeve pozitive në numrin e përgjithshëm të testuar.

Harta ECDC është këshilluese, por disa shtete anëtare mbështeten në të kur vendosin kufizime epidemiologjike pas kthimit në vend.

Pjesa më e madhe e Greqisë, si dhe bregdetit mesdhetar të Francës dhe Sicilisë dhe Sardenjës, ishin në ngjyrë portokalli në hartën e javës së kaluar, dhe tani konkurrentët kroatë në turizmin veror janë shënuar me ngjyra më të errëta se bregdeti kroat.