Lajme

PSD hap simbolikisht referendumin për bashkim me Shqipërinë, duan që Kurti të votojë i pari

11/28/2021 14:14
nga:Gazeta Blic

Partia Socialdemokrate ka organizuar “referendumin ku do të votohet për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë”.

Madje ata kanë vendosur një tendë dhe një kuti, me ç’rast e kanë ftuar kryeministrin Kurti që të dalë dhe të votojë pro bashkimit me Shqipërinë.

Anëtari i PSD-së, Nol Nushi, ka thënë se kjo kërkesë për Kurtin vjen pasi kreu i qeverisë ka shpallur prej kohësh vullnetin politik për bashkim kombëtar, dhe se fundmi këtë çështje e ka ri-aktualizuar me deklaratat e tij.

“Kemi vendos mbrapa një pikë votimi ku mund të votohet për referendumin për bashkimin e Kosovës dhe Shqipërisë. Kjo është nisë nga deklaratat e fundit sidomos këto të fundit të Kryeministrit Kurti i cili thoshte se do të votonte për bashkim nëse do të ndodhte një referendum paqësor dhe demokratik. Po presim qw zotri Kurti që të dalë nga zyrja dhe ta nënshkruaj. E kemi kryer edhe punën logjistike e se nuk ka nevojë të angazhoj as KQZ e as mekanizma të tjerë për këtë referendum”, tha Nushi.

“E vendosëm afër qeverisë që mos me pas nevojë me i ndez ata 24 xhipat e blinduar me bë panik nëpër qytet”, tha ai.