Sporti

Një muaj pa fitore në Premier League, Guardiola: Kur fiton je më i miri në botë, kur nuk fiton quhet krizë!

12/08/2023 23:03
nga:Mergim Rreci

Manchester City është duke kaluar një moment shumë negativ, me skuadrën e Pep Guardiolës që u mund në sfidën e fundit në kampionat, me rezultatin 1-0 nga Aston Villa.

Kampionët në fuqi të Anglisë dhe Champions League nuk kanë fituar asnjë ndeshje në kampionat në katër javët e fundit, por kanë marrë tre barazime ndaj Chelsea-t, Liverpool-it dhe Tottenham-t dhe janë mundur nga Aston Villa.

Ndërsa suksesi i fundit në Premier League daton më 4 nëntor kundër Bournemouth.

Duke analizuar situatën e skuadrës së tij dy ditë para ndeshjes kundër Luton-it, trajneri Pep Guardiola theksoi se kur fiton je më i miri, ndërsa në skenarin e kundërt thonë direkt që je në krizë.

“Kur fiton je më i miri në botë, kur nuk fiton është krizë. Është gjithmonë e ekzagjeruar“- tha Guardiola.

Ndërsa më tej aludon sesi lojtarët në këtë periudhë janë ndjerë të përkëdhelur si kafshë shtëpiake.

“Për një kohë të gjatë jetuam si mace dhe e dinim se sa të mirë ishim. Rezultatet e këqija na ndihmojnë të kuptojmë se sa e vështirë ishte të bënim atë që bëmë. Tifozët dhe mediet thonë: ‘O Zot, ata po humbasin’. Janë katër ndeshje, mund të jenë pesë-gjashtë, mund të ndodhë. Kundërshtarët bëjnë gjithnjë e më shumë, vit pas viti. E shoh urinë dhe lojtarët duhet të kuptojnë se kundërshtarët e tyre janë përmirësuar shumë”-deklaroi kreu i stolit të City-t.