Lajme

Parashikimi i motit për sot

12/09/2022 07:07
nga:Y I

Sot pritet te mbaje mot me vransira njofton Prishtina Weather raporton Gazeta Blic

Gjatë ditës ka mundësi edhe për riga lokale shiu.

Njoftimi i plotë:

9.12 – Vransira të ndryshueshme dhe intervale me diell. Mundësi edhe për riga lokale shiu.

10.12 – Kryesisht me vransira, kohëpaskohe me riga lokale shiu. Orëve të mbrëmjes pritet intensifikim i reshjeve të shiut.

11.12 – Reshjet e shiut vazhdojnë orëve të mëngjesit. Ditën mbetet mot kryesisht me vransira, e herë herë priten reshje të dobëta shiu.

12.12 – Ftohtë e kryesisht vranët, me reshje shiu, që me rënie të temperaturës shndërrohen edhe në borë. Pritet edhe formim i shtresës së borës.

Temperaturat do të mbeten lartë mbi vlera mesatare. Minimalet madje edhe ndërmjet 5C e 9C, e maksimalet në fundjavë rriten edhe deri në 13C e 14C. Ditën e hënë më pas pësojnë rënie, maksimalet deri në 2C e 4C, e minimale në mbrëmjen e së hënës zbresin në -4C.

Era frynë e lehtë dhe mesatare kryesisht nga jugu e juglindja 3-7m/s, të dielen me hove deri në 15m/s. Ditën e hënë ndryshon drejtimin në veriore-verilindore.

Shtypja atmosferike pëson një rënie të thellë nën vlera normale deri në fundjavë.