Lajme

Izraeli vret zyrtarin e Hamasit në Liban

05/17/2024 23:20
nga:E K

Një sulm ajror izraelit në Libanin jugor ka vrarë Sharhabil al-Sayed, një operativ i Hamasit i ngarkuar me operacionet e grupit në Luginën lindore Bekaa të Libanit.

Agjencia e mbrojtjes civile e Libanit raportoi “një martir dhe dy të plagosur për shkak të një sulmi ajror izraelit” në një automjet në Majdal Anjar, një qytet afër kufirit sirian 60 km (37 milje) nga kufiri i Libanit me Izraelin.

Agjencitë e lajmeve cituan burime të paidentifikuara duke thënë se al-Sayed ishte objektivi kryesor. Kjo vjen disa orë pasi sulmet e tjera izraelite vranë një luftëtar të Hezbollahut dhe dy fëmijë, sipas grupit të armatosur libanez dhe mediave zyrtare.