Sporti

“Fan Zone” cilësohet si një prej vendeve më të sigurta për t’i shikuar ndeshjet e Euro2020

06/10/2021 15:36
nga:Gazeta Blic

Zona e tifozëve në Euro 2020 në Glasgow do të jetë një nga vendet më të sigurta për të shikuar turneun, ka thënë një zyrtar.

Deri në 6000 tifozë në ditë, të ndarë në dy zona, do të mblidhen në zonën e tifozëve në Glasgow Green për të parë ndeshjet në çdo ditë të turneut, përcjell GazetaBlic Sport.

Janë ngritur shqetësime në lidhje me sigurinë e ngjarjes mes pandemisë, me tifozët që nuk kërkohet të bëjnë një test që të marrin pjesë.

Megjithatë, sipas ekspertëve ky “Fan Zone” duket se është i sigurtë.

Chris Weitz, oficer i lartë i zhvillimit të sportit në Glasgow Life, i cili drejton zonën e tifozëve, tha se ai ka besim se do të jetë një mjedis i sigurt.

Ai tha: “Ne po presim që njerëzit të vijnë në zonën e tifozëve dhe të shijojnë lojërat në atë që unë do ta përshkruaja si një nga vendet më të sigurta që mund të vinin për të parë ndeshjet e futbollit – ne jemi jashtë, tavolina janë të ndara, dy -metrat distancimin shoqëror”.

/GazetaBlic Sport