Racizëm në El Clasico, tifozët e Real Madridit fyejnë Yamalin

10/27/2024 11:05
nga:E K

Videot në mediat sociale tregojnë grupe të vogla të tifozëve të Real Madridit që abuzojnë në mënyrë raciale yllin e Barcelonës, Lamine Yamal.

Anësori i majtë shënoi golin e tretë në Bernabeu në fitoren 4-0 të skuadrës së tij në një El Clasico të fituar nga katalanasit. Duke marrë topin nga Rafinha në minutën e 77-të, i riu i talentuar Yamal gjeti golin në portën e Lunin për 0:3, transmeton GazetaBlic Sport.

Yamal më pas vuri në dukje emrin në anën e pasme të këmishës së tij, duke provokuar turmën e Madridit dhe duke kujtuar një nga festimet më flagrante të golave ​​të Cristiano Ronaldos në Camp Nou vite më parë. Futbollisti 17-vjeçar ka imituar edhe kërcimin e rivalit të tij nga Reali – Vinicius, edhe në festimet rreth golit të tij.

Ashtu si braziliani, megjithatë, Yamal gjithashtu u bë objektiv i abuzimit racist. Nga klipet në rrjetin social X, dëgjohen qartë të bërtiturat ndaj të riut. Disa prej tyre kanë ofendime specifike për emigrantët nga Afrika e Veriut, shpjegon “Mundo Deportivo”.

Nuk është e qartë nëse Yamal dëgjoi fjalët që i drejtoheshin atij. Edhe nëse e bënte, kjo nuk ndikoi në organizimin dhe performancën e tij në minutat e mbetura të ndeshjes.