Lajme

Zëdhënësi i BE-së: Kurti e Vuçiq takohen shumë shpejt në Bruksel, marrëveshja e arritur nuk është fundi i procesit

11/24/2022 13:45
nga:Y I

Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, ka deklaruar se marrëveshja e arritur dje në Bruksel për çështjen e targave në mes të Kosovës dhe Serbisë nuk është fundi i procesit.

Pas arritjes së kësaj marrëveshjes për targat Albin Kurti dhe Aleksandër Vuçiq, do të ftohen shumë shpejt në Bruksel për të filluar diskutimet për normalizimin e marrëdhënieve bazuar në propozimin franko-gjerman, ka thënë Stano.

“Marrëveshja e arritur dje nuk është fundi i procesit. Ky është fillimi i punës që shpresojmë se do të na nxjerrë nga kjo situatë e përhershme e zgjidhjes së krizave dhe do të na lejojë të fillojmë një fazë të re të trajtimit të çështjeve”, ka deklaruar Stano në një konferencë për media.

“Marrëveshja e targave, marrëveshje dorëzimi/ Asociacioni nuk duhet të plotësohet si kusht për kthimin e serbëve në institucione”