Cult

Ylli i ‘Harry Potter’ jep detaje për sëmundjen e saj

10/20/2021 13:21
nga:G C

Ylli i Harry Potter, Evanna Lynch ka zbuluar se shërimi i saj nga çrregullimi i të ngrënit, me të cilin luftoi në moshën 11 dhe 12 vjeç, është një “proces shërimi” i vazhdueshëm.

Aktorja 30-vjeçare, e cila u bë e famshme si Luna Lovegood në ekskluzivitetin e filmit, foli për sprovën e saj, The Opposite of Butterfly Hunting: The Tragedy and The Glorying Up, në të cilën ajo thotë se është një mundësi për të prezantuar veten përsëri në botë.

Dhe në një intervistë të re me E! News, Evanna diskuton vendimin e saj për të ndarë historinë e saj të anoreksisë në librin e saj të ri i cili eksploron shërimin e saj si fizikisht ashtu edhe mendërisht.

Duke folur për shërimin e saj, ajo shpjegoi: “Unë nuk kam më asnjë çrregullim të ngrënies. Kanë kaluar vite duke ngrënë si një person normal, i shëndetshëm dhe duke pasur zakone të balancuara. Dhe është ndryshe – dikush më pyeti kohët e fundit”, “Oh, a është e ngjashme me alkoolizmin, ku gjithmonë do të duhet ta shmangësh atë?”

“Dhe është sikur, jo, sepse duhet të hash, duhet ta bësh. Dhe ju duhet të mësoni se si ta bëni atë në një mënyrë funksionale. Pra, unë besoj se ju mund të shëroheni siç duhet dhe të vazhdoni. Por unë mendoj se procesi i shërimit vazhdon”.

Bukuroshja irlandeze, e cila në të kaluarën ka folur hapur për betejën e saj të anoreksisë e cila nganjëherë e kishte lënë të shtruar në spital, tregoi se sa e rëndësishme ishte të mos i kalonte momentet e saj të vështira në kujtime dhe të ishte aq e sinqertë sa të mundte që të ndizte biseda kuptimplotë.

Ajo tha: “Doni të jeni të sinqertë, e dini? Unë nuk dua të them vetëm, “Çdo gjë është mirë tani, më e lumtur, i kam rregulluar të gjitha këto çështje të çuditshme”. Kështu, më duhej të gjeja një mënyrë për të qenë e sinqertë se ku jam, por të jem pozitiv dhe t’i lë njerëzit me një ndjenjë të ngrohtë dhe të frymëzuar”.

Ylli i emrit tim është Emily shtoi se ajo kishte dashur të shkruante librin e saj “për vite” pasi ajo po diskutonte tema të jetës së saj për një “kohë të gjatë”, por nuk kishte arritur të merrte kompleksitetin “dhe” nuancën “e historisë së saj matanë.

Ajo shkroi: “Kur dëgjova për herë të parë për anoreksinë, kurrë nuk kam planifikuar që ajo të bëhet gjëja ime. Unë nuk u lidha me të, nuk u ndala në të ose vendosa ta provoja për një kohë. E vetmja gjë që dija ishte se isha bosh, e paharrueshme, e pazakontë në gjithçka dhe se do të ishte e vështirë të gjeja dashuri, miq, punë, një vend në botë fare, nëse nuk gjeja diçka me të cilën të përcaktoja veten time dhe pastaj e gjeta.

Ndërkohë, në intervistën e saj me E!, ajo tregoi se sa një ‘pjesë e madhe’ e dëshirës për të shkruar librin është në mënyrë që njerëzit të kuptojnë se kush është ‘në të vërtetë’, pasi kishte bërë debutimin e saj në film duke portretizuar Luna në Harry Potter të vitit 2007.