Lajme

“Xhihadisti Hipster” dënohet me burgim të përjetshëm nga gjykata në Mbretërinë e Bashkuar

05/27/2023 23:07
nga:Mergim Rreci

Shabazz Suleman, nga High Wycombe, Buckinghamshire, kishte qenë një student premtues në Mbretërinë e Bashkuar, pasi kishte përfunduar provimet e shkollës së mesme dhe ishte pranuar për të sudiuar në Universitetin Keele përpara se të zhdukej gjatë një pushimi familjar në Turqi në vitin 2014.

Ai u arrestua nga forcat turke duke u përpjekur të kalonte në Siri, përpara se të shkëmbehej si pjesë e shkëmbimitt të të burgosurve me ISIS-in në këmbim të dy diplomatëve turq.

Suleman, i cili në atë kohë ishte 18 vjeç, e quajti veten ” Xhihadisti Hipster”, një emër që ai përdorte në faqen e rrjeteve sociale Twitter. Duke adoptuar emrin Abu Shamil Al-Britani, ai u “zhgënjye” nga jeta nën DAESH (Shteti Islamik në Irak dhe Siri) brenda një viti, duke pretenduar se grupi kishte në shënjestër myslimanët e tjerë dhe përdorte luftëtarët e tij si “ushqim për top”.

Dhjetë muaj pas qëndrimit të tij ai u burgos nga grupi në Raqqa sepse refuzoi të luftonte. Ai u lirua më vonë pasi ra dakord të bashkohej me krahun e sigurisë së DAESH-it, Amniyat.

Suleman u kap përsëri nga forcat e mbështetura nga Turqia në tetor të vitit 2017 dhe më vonë udhëtoi për në Pakistan. Ai u kthye në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2021, ku u ndalua.

Suleman u deklarua fajtor për përgatitjen e akteve të terrorizmit në prill dhe u dënua me një minimum prej nëntë vitesh e gjysmë.

Gjatë gjyqit të tij ai pretendoi se e kalonte pjesën më të madhe të kohës së tij me Amniyat duke luajtur lojëra kompjuterike, por gjyqtari Mark Lucraft KC tha se ai duhet të ketë ditur se ai “po mbështeste një organizatë terroriste që angazhohej në dhunë pa dallim kundër civilëve”.

Gjykata dëgjoi se pasi iu bashkua një kolone ndihme në Siri në vitin 2013, ai i tha një miku se donte “të shkonte më thellë atje ku është më e rrezikshme” dhe se ai ishte vizituar nga policia lokale kur u zbulua udhëtimi i tij në vend.

Ai festoi vdekjen e gazetarëve në revistën satirike franceze Charlie Hebdo në 2015 në Tëitter, dhe gjithashtu detajoi jetën e tij nën DAESH, si dhe postoi një imazh të një spiuni të dyshuar të cilit iu pre koka dhe u kryqëzua nga grupi. Në një mesazh tjetër ai pretendoi se donte t’ia “priste kokën disa amerikanëve”.

Pasi u zhduk me pushime, Suleman kontaktoi familjen e tij për t’u thënë: “Unë po e bëj këtë për Allahun, për askënd tjetër. Nuk më është shpërlarë truri apo diçka tjetër. Unë e kam planifikuar këtë për muaj të tërë”.

Në vitin 2015, ai u tha gazetarëve në The Times se ishte “zhgënjyer” dhe “i ishte shpërlarë truri”, duke shtuar: “E gjeta veten duke rënë pas propagandës së DAESH-it. Përfundimisht, nuk e dija më kush isha”.

Pasi u kap në vitin 2017, ai tha për Sky Neës: “Unë marr përgjegjësinë. Unë kam qenë me DAESH, kam qenë me një organizatë terroriste. Por nuk kam vrarë njeri, shpresoj të mos e kem shtypur askënd. Kam pasur një kallashnikov dhe një uniformë ushtarake, por nuk kam goditur askënd”.