Lajme

Vuçiq jep dorëheqje si kryetar i partisë, paralajmëron themelimin e një subjekti të ri politik

05/26/2023 21:13
nga:Astrit Gashi

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka dhënë dorëheqje nga posti i kryetarit të partisë së tij.

Ai ka paralajmëruar një lëvizje të re më 28 qershor, që është dita e ditën e Vidovdanit – një festë ortodokse por që nga regjimet serbe është përdorur politikisht për ekspansionzma.

Vuçiq është duke mbajtur një miting, ku prezent është edhe i sanksionuari nga Shtetet e Bashkuara e Amerikës, Miloard Dodik, lideri i serbëve të Bosnje dhe Hercegovinës.

Ishte raportuar më parë për dorëheqjen e Vuçiqit nga partia e tij.