Lajme

Vjosa Osmani tha se Marrëveshja e Washingtonit cënoi rendin kushtetues, vjen reagimi nga Avdullah Hoti

12/17/2021 12:15
nga:Gazeta Blic

Pas fjalimit të presidentes Osmani para deputetëve, ku ndër të tjera tha se Marrëveshja e Washingtonit e ka cënuar rendin kushtetues, ka ardhur reagimi nga ana e ish- kryeministrit Avdullah Hoti.

Ai ka shkruar se “si mund të cenohet rendi kushtetues i Kosovës nga Zyra Ovale e Shtëpisë së Bardhë, e cila e mbron shtetësinë e Kosovës më shumë se disa politikanë dhe bartës institucionesh në Prishtinë?!”

“Vetëm politikanë të llojit të caktuar, me orientime joperëndimore, mund të mendojnë dhe thonë gjëra të tilla”, ka shkruar ai.

Reagimi i plotë:

Si mund të cenohet rendi kushtetues i Kosovës nga Zyra Ovale e Shtëpisë së Bardhë, e cila e mbron shtetësinë e Kosovës më shumë se disa politikanë dhe bartës institucionesh në Prishtinë?!

Vetëm politikanë të llojit të caktuar, me orientime joperëndimore, mund të mendojnë dhe thonë gjëra të tilla.

E vërteta është se vetë ekzistenca e shtetit të Kosovës rrezikohet kur cenohen raportet me mikun më të madh të shtetit të Kosovës, SHBA-në.

Një politikan i përgjegjshëm dhe properëndimor, që e sheh Kosovën shtet të pavarur dhe të integruar në BE dhe NATO dhe jo ndryshe, punon me maturi dhe i ruan miqësitë.

Zoti i bekoftë Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe na ruajtë nga politikanët e papërgjegjshëm.

“Fatkeqësisht marrëveshja për moratorium ka cenuar rendin tonë kushtetues”