Cult

Vdes në moshën 87-vjeçare Eleanor Coppola, regjisorja fituese e çmimit ‘Emmy’

04/13/2024 10:24
nga:N K

Eleanor Coppola, regjisorja, artistja dhe shkrimtarja fituese e çmimeve ‘Emmy’, vdiq të premten në shtëpinë e saj në Rutherford, Kaliforni, njoftoi familja e saj në një deklaratë. Ajo ishte 87-vjeçare.

Coppola, fitoi një çmim ‘Emmy’ në vitin 1992 për filmin e saj “Hearts of Darkness”, i cili përshkruante prodhimin famëkeq të torturuar të filmit të bashkëshortit të saj Francis Ford Coppola “Apocalypse Now”. Ajo gjithashtu drejtoi komeditë romantike “Paris Can Wait” (2016) dhe “Love Is Love Is Love” (2020), shkruan The Guardian.

Arti i saj pamor duke përfshirë fotografinë, vizatimet dhe pjesët konceptuale janë ekspozuar në shumë galeri dhe muze në mbarë botën, duke përfshirë një retrospektivë të punës së saj në muzeun e artit Sonoma Valley në 2014.