Lajme

Ushtria izraelite: Hamasi ka liruar edhe 6 pengje të tjerë

11/30/2023 23:08
nga:G C

Gjashtë pengje të tjerë të mbajtur në Gaza i janë dorëzuar Kryqit të Kuq, thanë të enjten Forcat Mbrojtëse të Izraelit (IDF).

Ata janë rrugës për në territorin izraelit, sipas IDF, shkruan CNN.

Kur u arrit marrëveshja e armëpushimit të përkohshëm më 24 nëntor, Izraeli tha se u pajtua për ta zgjatur atë për një ditë shtesë për çdo 10 pengje të liruara nga grupi radikal.

Armëpushimi, marrëveshja fillestare për të cilin përfundoi të hënën por u vazhdua, i ka ndalur luftimet më vdekjeprurëse mes Izraelit dhe palestinezët në dekadat e fundit.