Sporti

Tyson Fury: Nëse fitojë ndaj Oleksandr Usyk, atëherë do jem boksieri më i mirë i të gjitha kohërave në peshat e rënda

05/15/2024 18:08
nga:Lorik J

Tyson Fury beson se një fitore ndaj Oleksandr Usyk e vendos atë në një klasë të vetme në peshën e rëndë.

Kampioni i peshave të rënda WBC Fury (34-0-1, 24 KO) takon Usyk (21-0, 14 KO), i cili mban titujt e peshave të rënda WBA, IBF, WBO dhe IBO, në një luftë të padiskutueshme të shtunën në Kingdom Arena në Riad.

Fury, i cili ka mundur lojtarë si Wladimir Klitschko, Deontay Wilder, Dillian Whyte dhe Otto Wallin, e sheh Usyk si kundërshtarin e tij më të frikshëm deri më sot.

“Mendoj se ai është kundërshtari më i mirë me të cilin jam përballur ndonjëherë, sepse kam luftuar me kampionë të botës në peshat e rënda më parë, kam luftuar me njerëz të pamposhtur më parë, kam luftuar me fituesit e medaljeve të  arta olimpike më parë, por kurrë nuk kam luftuar me kampion të dy peshave më parë”, tha Fury në një intervistë për DAZN.

“Pra, mendoj se kjo e vendos boksierin në krye të të gjithave.”

“Mendoj se nëse e mposht Usyk, kjo fitore më vendos në numrin 1, pa asnjë diskutim”, tha Fury.

“Fitorja ndaj Usyk tani më vendos statusin nr. 1 të të gjitha kohërave”, përfundoi ai.

/GazetaBlic Sport