Sporti

Tyson Fury flet para super meçit ndaj Usyk: Është epoka ime, do të jem fitues

05/15/2024 11:21
nga:Mergim Rreci

Më në fund, Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk do të përballen për të kurorëzuar një kampion të padiskutueshëm në peshën e rëndë në fundjavë.

Pritja 24-vjeçare e divizionit për një mbret të ri të padiskutueshëm do të përfundojë në Arabinë Saudite, duke përjashtuar një barazim, pasi Fury dhe Usyk vendosën rripat e tyre dhe rekordet e pamposhtura.

Që nga Lennox Lewis në vitin 2000 nuk ka një boksier të peshës së rëndë që ka mbajtur të gjithë titujt, dhe Fury do të sjellë rripin WBC në Riad ndërsa Usyk mban shiritat WBA, WBO dhe IBF.

Usyk, 37 vjeç, boksoi për herë të fundit në gusht, ku mposhti Daniel Dubois. Tani, britaniku Fury dhe Usyk i Ukrainës përballen të dy me luftën më të madhe të jetës së tyre.

Tyson Fury është deklaruar para meçit: “Unë e respektoj Usykun, si një burrë, si një luftëtar. Të gjithë duhet të respektojnë arritjet e njeriut. Luftëtar i mirë – kam një sfidë të vështirë para meje. Por unë jam shumë i sigurt në aftësitë e mia dhe jam shumë i sigurt se do ta mposht atë.

“Ju mund të mposhtni të mëdhenjtë mesatarë, por nuk mund t’i mposhtni të mëdhenjtë e elitës, sepse ka vërtet rëndësi. Ne kemi ndarje peshash për një arsye, kjo është koha ime, kjo është epoka ime, unë do të jem fitues“, tha Fury.

/GazetaBlic Sport/