Geek

Thashethemet për McLaren dhe Audi refuzojnë të vdesin

11/18/2021 20:23
nga:G C

Ka qenë një vit i trazuar për prodhuesin britanik të automjeteve.

Raporti befasues i disa ditëve më parë se Audi kishte blerë McLaren u mohua me nxitim nga prodhuesi britanik i automjeteve në një deklaratë zyrtare, duke konfirmuar se nuk kishte “asnjë ndryshim në strukturën e pronësisë së McLaren Group”.Gjithashtu u raportua se BMW ishte e interesuar për të blerë McLaren, gjë që prodhuesi gjerman i automobilave e mohoi.Por, historia nuk ka përfunduar ende dhe diçka sigurisht që po përgatitet.

Sipas Reuters,  një partneritet midis Audi të Volkswagen dhe McLaren u diskutua në një takim të bordit mbikëqyrës të Audi-së.

VW dyshohet se foli për planet për të hyrë në Formula 1, diçka që McLaren me siguri mund të ndihmojë.

Prodhuesi i Serisë 3 vazhdon të mohojë se kjo është e vërtetë, por thjesht mund të ndodhë që diskutimet nuk kanë evoluar deri në pikën që BMW të dëshirojë të pranojë ndonjë prej tyre zyrtarisht. Në të gjitha rastet, duket sikur këto diskutime me McLaren janë të lidhura me F1, por thuhet se bisedimet kanë përparuar duke përfshirë edhe makinat rrugore, /GazetaBlic/.

Audi ka qenë më i hapur ndaj një partneriteti me McLaren sesa BMW, duke thënë se po “eksploronte vazhdimisht ide të ndryshme bashkëpunimi”. Ndërsa spekulimet vazhdojnë të jenë të shfrenuara, një tjetër tronditje në McLaren nuk do të ishte një surprizë e madhe në këtë pikë. Kompania pësoi humbje të rënda financiare dhe iu desh të shkurtonte vendet e punës si rezultat i pandemisë, dhe në prill, ajo shiti selinë e saj në Woking, Angli. Më pas, në tetor, Mike Flewitt dha dorëheqjen si CEO i kompanisë. Me supermakina të reja në rrugë e sipër dhe një partneritet të mundshëm me një ose më shumë prej makinerive gjermane, e ardhmja e kësaj marke ikonë do të jetë interesante për t’u parë në muajt në vijim.