Lajme

Të paktën dhjetë të vdekur pas të shtënave në një supermarket në Nju Jork

05/15/2022 00:12
nga:Gazeta Blic

LNjë person i armatosur që mbante një pushkë dhe forca të blinduara hapi zjarr në një supermarket në Buffalo, Nju Jork, duke vrarë të paktën 10 persona përpara se të arrestohej pasditen e së shtunës.

Detajet mbi numrin e personave të tjerë të qëlluar në Tops Friendly Market dhe kushtet e tyre nuk ishin të disponueshme menjëherë. Dy zyrtarët nuk u lejuan të flisnin publikisht për këtë çështje dhe e bënë këtë në kushte anonimiteti, shkruan AP, përcjell Klankosova.tv

Hetuesit besojnë se njeriu mund të ketë qenë duke transmetuar drejtpërdrejt të shtënat dhe po shqyrtojnë nëse ai kishte postuar një manifest në internet, tha zyrtari. Zyrtari paralajmëroi se hetimi ishte në fazat e tij paraprake dhe se autoritetet nuk kishin dalluar ende një motiv të qartë, por po hetonin nëse të shtënat ishin me motive racore.