Lajme

Sveçla: Për grabitjen e armatosur në Suharekë janë arrestuar 8 persona, një është në kërkim

11/30/2023 20:53
nga:G C

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, njofton se deri më tani numri i të arrestuarve për grabitjen e armatosur në një argjendari në Suharekë, ka shkuar në 8-të. Ai tha se policia është në kërkim edhe të një personi tjetër, i përfshirë në këtë rast.

Ai deklaron se krimet nuk do të mbesin pa u ndëshkuar dhe se “vendi i kriminelëve është burgu”.

I njëjti u ka uruar shërim policëve që u plagosën ga të dyshuarit.

Reagimi i tij i plotë:

Një javë më parë vendi ynë u terrorizua nga një plaçkitje e armatosur nga persona të maskuar në qendër të qytetit të Suharekës, ku një zyrtar policor mbeti i plagosur dhe një i lënduar.

Akte të tilla janë absolutisht të papranueshme dhe përgjigjja e vetme ndaj kriminelëve të tillë është sjellja para drejtësisë. Për këtë, Policisë së Kosovës i kam ofruar mbështetjen time të plotë institucionale si dhe kam kërkuar angazhim maksimal në zbardhjen e këtij rasti.

Sot jam njoftuar që Policia e Kosovës pas një pune intenzive hetimore ka lokalizuar plaçkitësit dhe ka realizuar operacionin e arrestimit të tyre. Njëri nga të dyshuarit ka shtënë drejt zyrtarëve duke plagosur një zyrtar policor dhe me këtë rast i njejti është neutralizuar. Deri më tash janë arrestuar tetë persona ndërsa Policia është në kërkim të personit tjetër të përfshirë në këtë rast. Dy zyrtarëve policor të cilët janë plagosur dhe zyrtarit të lënduar në reagim dhe arrestim të të dyshuarve të këtij rasti ju uroj shërim të shpejtë.

Vendi i kriminelëve është burgu, dhe ky është mesazh i qartë dhe i prerë që duhet të marrë kushdo që tenton që për çfarëdo arsye të destabilizojë sigurinë në vendin tonë. Krimet nuk do të mbesin pa u ndëshkuar sepse Republikën e Kosovës nuk do ta lejojmë të bëhet vend i pasigurisë.

Rendi dhe ligji do të mbizotërojnë në çdo cep të saj.