Lajme

Sutdimi i ri thotë se dy doza të Pfizer dhe AstraZeneca janë efektive kundër variantit Delta

07/22/2021 00:48
nga:Gazeta Blic

Dy dozat e vaksinave Pfizer ose AstraZeneca kundër COVID-19 janë gati po aq efektive kundër variantit Delta, që është shumë i transmetueshëm, sikurse që ishin edhe kundër variantit të parë Alpha, aiç thotë një studim i botuar të mërkurën.

Zyrtarët thonë se vaksinat janë shumë efektive kundër variantit Delta, tani variant dominues në gjithë botën, megjithëse në studim thuhet se përsëri një dozë e vaksinës nuk është e mjaftueshme për mbrojtje më të madhe, njofton Klan Kosova.

Studimi, i botuar në Neë England Journal of Medicine, konfirmon gjetjet kryesore të dhëna nga Shëndetësia e Publike e Anglisë në maj rreth efikasitetit të vaksinave COVID-19 të bëra nga Pfizer-BioNTech dhe Oxford-AstraZeneca, shkruan Reuters.

Studimi i së mërkurës zbuloi se dy doza të vaksinës Pfizer ishin 88 përqind efektive në parandalimin e sëmundjes simptomatike nga varianti Delta, krahasuar me 93.7 përqind kundrejt variantit Alpha.