Lajme

“Sulm vrastar, i qëllimshëm me agjendë të paracaktuar”: Ali Ahmeti reagon për vrasjen e policit kosovar

09/24/2023 10:27
nga:G C

Kryretari i Bashkimit Demokratik për Integrim në Maqedoni të Veriut, Ali Ahmeti, ka reaguar pas vrasjes së policit kosovar, Afrim Bunjaku, gjë që e ka quajtur “provokim të rëndë” dhe “të qëllimshëm e me agjendë të paracaktuar” teksa ka kërkuar që të menaxhohet “me gjakftohtësi dhe mençuri”.

Ahmeti ka kërkuar nga institucionet kosovare që të bashkërendohen dhe të bashkëpunojnë me komunitetin ndërkombëtar domosdoshmërisht dhe urgjentisht, teksa ka shprehur ngushëllime për familjen e policit të ndjerë.

Reagimi i Ahmetit:

Sulmi vrastar ndaj shtetit të Kosovës dhe policisë së vendit është sulm ndaj paqes, stabilitetit dhe sigurisë së gjithë rajonit.

Dënoj në formën më të ashpër sulmin ndaj policisë së Kosovës dhe vrasjen e efektivit si dhe plagosjen e të tjerēve në mëngjesin e sotëm në veri të Kosovës.

Ky provokim i rëndë është i qëllimshëm me agjendë të paracaktuar, andaj dhe duhet menaxhuar me gjakftohtësi dhe mençuri për arsye se pasojat mund të janë rajonale mbi paqen dhe stabilitetin.

Këto zhvillime janë të papranueshme dhe koordinimi dhe bashkëpunimi me komunitetin ndërkombëtar, garantues i paqes dhe pavarësisë së Kosovës, është i domosdoshëm dhe urgjent.

Nevojitet veprim i menjëhershëm për shuarjen e zjarrit vrastar dhe ndjellakeqës që synon zgjërimin dhe përfshirjen e vendit dhe rajonit.

Shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjes së viktimës dhe shërim të shpejtë të të plagosurve.