Fit&Sexy

Studimi shumëvjeçar zbulon një substancë me veti kundër plakjes

06/09/2023 15:17
nga:N M

Taurina, një aminoacid i përdorur shpesh nga bodybuilderat dhe i shtuar në pije energjike ose sportive, mund të jetë një “eliksir i jetës”, sipas autorit të një studimi të ri, të paktën kur bëhet fjalë për zgjatjen e shëndetit dhe jetëgjatësisë së krimbave, minjve dhe majmunët.

A do të jetë i dobishëm – apo potencialisht i dëmshëm – te njerëzit? Askush nuk e di, ndaj kurseni paratë tuaja, thonë ekspertët.

Minjtë femra të moshës së mesme të ushqyer me nivele të larta të taurinës jetuan mesatarisht 12% më gjatë se minjtë që nuk morën taurinë, ndërsa minjtë meshkuj rreth 10% më gjatë, tha autori kryesor i studimit Vijay Yadav, asistent profesor i gjenetikës dhe zhvillimit në Universitetin e Kolumbisë. New York City, në një konferencë për lajmet, shkruan Newshub, transmeton Gazeta Shneta.

Ky studim sugjeron se taurina mund të jetë një eliksir i jetës brenda nesh,” tha Yadav në një njoftim të mëparshëm për studimin, i cili u botua të enjten (me orën lokale) në revistën Science .

I konsideruar si një aminoacid jo thelbësor, taurina ekziston në tru, retinë dhe pothuajse çdo ind muskulor dhe organi në trup. Studimet kanë zbuluar se mund të jetë anti-inflamator dhe neuroprotektiv në trurin e moshuar, por potencialisht i dëmshëm për trurin në zhvillim të adoleshentëve. Mungesa e taurinës është e lidhur me dëmtimin e zemrës, veshkave dhe retinës.

Sipas studimit, testet te majmunët zbuluan se ata që merrnin suplemente taurine ishin më të dobët, kishin nivele më të mira të sheqerit në gjak dhe më pak dëmtime të mëlçisë, kishin rritur densitetin e kockave, një sistem imunitar me pamje më të re dhe fituan më pak peshë, sipas studimit.

“Këto studime në disa specie tregojnë se bollëku i taurinës bie me kalimin e moshës dhe ndryshimi i kësaj rënie i bën kafshët të jetojnë më gjatë dhe më të shëndetshëm,” tha Yadav. “Në fund të ditës, gjetjet duhet të jenë të rëndësishme për njerëzit.”

Por krimbat, minjtë dhe majmunët nuk janë njerëz, dhe shkenca ka vite larg vërtetimit të vlerës kundër plakjes së taurinës tek njerëzit – nëse ekziston, paralajmërojnë ekspertët.

Eksperimenti i vetëm mbi njerëzit në studim zbuloi se ushtrimet – shpesh të quajtura çelësi i jetëgjatësisë – përmirësonin nivelet e taurinës tek njerëzit. Megjithatë, ushtrimet gjithashtu reduktojnë kolesterolin; përmirëson qarkullimin e gjakut; ul presionin e gjakut; forcon muskujt, duke përfshirë zemrën, rrit energjinë; përmirëson gjumin; dhe lufton sëmundjet kronike.

”Nuk më pëlqejnë vërtet pretendimet për zgjatjen ekstreme të jetëgjatësisë tek njerëzit, sepse ne thjesht nuk e dimë,” tha Gordon Lithgow, profesor dhe nënkryetar i çështjeve akademike në Institutin Buck në Novato, Kaliforni, një institut i pavarur kërkimor biomjekësor i fokusuar vetëm në plakjen. .

“Unë nuk po them se nuk është e mundur, por ne duhet të kemi prova klinike të duhura të dyfishta të verbëra te njerëzit për të parë se çfarë ndodh,” tha Lithgow, laboratori i të cilit kreu kërkimin mbi krimbat e përfshirë në studimin e ri.

Për fat të keq, shumë ilaçe, suplemente, barishte dhe vitamina që duket se janë të dobishme mund të dështojnë në mënyrë spektakolare pasi shkenca të ketë përfunduar ekzaminimin e saj, tha ai.

“Merrni për shembull vitaminën E. Njerëzit kanë marrë vitaminë E për dekada, dhe më pas zbulojmë se sigurisht që nuk bën ndonjë të mirë dhe mund të jetë në të vërtetë e dëmshme,” tha Lithgow. “Duhet të presësh për të dhënat e provës klinike – kjo është e vetmja masë reale në biomjekësi.”

Pavarësisht këtyre paralajmërimeve, “është e vështirë të mos emocionohesh për këtë studim,” tha Lithgow. “Ju keni diçka si 400 milion vjet ndarje midis krimbave dhe njerëzve, dhe megjithatë shihni efekte të dobishme me të njëjtin restaurim të këtij metaboliti natyror (taurine) si te krimbat ashtu edhe te primatët.”/Gazeta Shneta/