Sporti

Spektakël i garantuar, Girona synon fitoren në tepmullin ‘Santiago Bernabeu’

02/10/2024 10:20
nga:Mergim Rreci

Real Madrid – Girona, super ndeshja që do të zhvillohet sonte në ‘Santiago Bernabeu’.

Real Madridi ka 58 pikë nga 23 ndeshje dhe është në krye të La Liga, por skuadra surprizë e këtij edicioni, Girona është vetëm dy pikë prapa dhe po dhuron spektakël me paraqitjet e saj, përcjell GazetaBlic Sport.

Forma e Real Madridit në ligë këtë sezon ka qenë jashtëzakonisht mbresëlënëse, duke siguruar një rekord prej 18 fitoresh, katër barazime dhe një humbje nga 23 ndeshje, që i ka parë ata të mbledhin 58 pikë.

Los Blancos janë tetë pikë përpara Barcelonës së vendit të tretë dhe 10 më shumë se Atletico Madridit të vendit të katërt, dhe klubi me siguri do t’i konsideronte ata të dy si sfiduesit e tyre më të mëdhenj në fillim të sezonit, por Girona është skuadra që duket se do të jetë pretendente për titullin deri në fund.

Humbja e vetme e kampionatit të Girona-s në La Liga ishte kundër Real Madridit më 30 shtator, ndërsa skuadra e Ancelottit nuk ka humbur që nga ndeshja ndaj Atletico Madridit më 24 shtator.

Edhe nëse skuadra katalanase e Gironas nuk arrin të fitojë titullin e La Ligës, ata janë në një pozicion të shkëlqyer për të pretenduar sigurimin e Champions League për sezonin e ardhshëm, gjë që do të ishte një arritje historike për një klub në sezonin e tyre të katërt në këtë nivel.

Ky takim zhvillohet me fillim nga ora 18:30.

/GazetaBlic Sport/