Euro2024

Southgate ‘piketon’ problemet e Anglisë: T’i përmirësojmë sa më shpejt

06/23/2024 11:37
nga:E K

Dy janë problemet kryesore të kësaj Anglie sipas Gareth Southgate, trajnerit të kombëtares së “Tre Luanëve”.

Edhe pse numërojnë katër pikë pas dy takimeve të para në grup, Anglia, që cilësohet ndër favoritët e Euro 2024, nuk po bind.

“Kemi vështirësi për të bërë presing lart siç ndodhte gjatë eliminatoreve. Dhe kjo vjen si pasojë e gjendjes fizike jo optimale.

Gjithashtu nuk po e qarkullojmë topin ashtu siç kemi dëshirë dhe si na pëlqen neve.

Ta mbajmë më shumë topin në këmbët tona dhe të jemi të kujdesshëm në ndërtimet e aksioneve”, u shpreh Southgate.

I cili bashkë me kapitenin Harry Kane është ndër më të kritikuarit nga shtypi sportiv dhe tifozët ishullorë.

Anglia luan të martën e 25 qershorit sfidën e fundit në grupin C kundër Sllovenisë, ndërkohë që dueli tjetër është Danimarkë-Serbi.