Euro2024

Southgate: Nuk ishte ndeshja që prisnim, duhet të bëjmë më mirë

06/20/2024 23:11
nga:Mergim Rreci

Danimarka rezultoi një kundërshtar i fortë për Anglinë, me “Tre Luanët” që morën barazimin e parë në EURO2024, me sfidën që u mbyll 1-1.

Pas takimit, trajneri i Anglisë, Southgate theksoi se kjo skuadër duhet të bëjë më shumë dhe se kjo sfidë nuk i la shije shumë të mirë.

“Është e qartë se nuk është rezultati që prisnim. Ne nuk e përdorëm mirë posedimin e topit, shpërdoruam, por edhe gabuam disi në metrat e fundit sidomos në pjesën e dytë. Ne duhet të mësojmë, të punojmë dhe të rritemi. Ne jemi përballur me mjaftueshëm skuadra dhe nuk kemi bërë presion të mjaftueshëm mbi to, kjo duhet të ndryshojë. Gjithashtu kemi nevojë që të ndryshojmë dhe në ndeshjen e fundit duhet të reagojmë, me të drejtë duhet të bëjmë më mirë” – tha Southgate.

Pas barazimit me Danimarkën, Anglia tani kryeson Grupin C me katër pikë, teksa në ndeshjen e fundit do të masë forcat me Slloveninë dhe në këtë grup llogaritë janë hapura s ai përket dy vendeve të para.