Lajme

Shtyhet për nesër mbledhja e Këshillit të Sigurisë në Beograd

05/26/2023 23:07
nga:Mergim Rreci

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, gjatë mitingut kishte njoftuar se pas organizimit do ta mbledhë Këshilin e Sigurisë për të diskutuar rreth gjendjes në Veriun e Kosovës.

Por mbledhja është shtyrë për të shtunën në ora 09:00

Kështu kanë njoftuar mediat e Beogradit.

Të premten, në Serbi është mbajtur një tubim i thirrur nga pushteti serb – në përkrahje të Aleksandër Vuçiqit.

Në atë tubim mori pjesë edhe Mirolad Dodik, lideri i serbëve të Bosnje dhe Hercegovinës – i sanksionuari nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.