Lajme

Shpëtimtarët ukrainas përfundojnë kërkimet pas sulmit me dron në Odesa, numri i të vdekurve shkon në 12

03/04/2024 00:03
nga:Gazeta Blic

Punonjësit e shpëtimit përfunduan operacionet të dielën pas një sulmi me dron në një ndërtesë apartamentesh në qytetin jugor të Odesa, duke gjetur katër trupa të tjerë dhe duke e çuar numrin e të vdekurve në 12.

Guvernatori rajonal i Odesa-s, Oleh Kiper, duke shkruar në Telegram, tha se ekipet e shpëtimit që punonin të dielën në mbrëmje kishin gjetur trupat e një vajze tetë-vjeçare, pranë trupit të vëllait të saj më të madh, të zbuluar më parë.

Ekipet e shpëtimit më herët gjatë ditës gjetën trupat e një nëne dhe foshnjeje.

Kiper tha se pesë nga të vdekurit në ndërtesën e apartamenteve në Odesa ishin fëmijë, më i vogli ishte katër muajsh.

Droni u përplas në një ndërtesë banimi në Odesa të shtunën. Presidenti Volodymyr Zelenskiy tha se viktimat mund të ishin shmangur nëse Ukraina nuk do të ishte përballur me vonesa në dërgesat e armëve.

Ministri i Brendshëm Ihor Klymenko, duke postuar në Telegram, tha se forcat ruse kishin plagosur 16 persona në një sulm ajror me bombë në një ndërtesë apartamentesh në qytetin lindor të Kurakhove, në perëndim të qendrës rajonale të Donetskut të kontrolluar nga Rusia, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.