Lajme

Shpërthim në një minierë në Siberi, të paktën 11 viktima e 35 persona të bllokuar.

11/25/2021 22:36
nga:Y I

Të paktën 11 minatorë vdiqën në një aksident në minierat e qymyrit në Siberi, Rusi ditën e sotme, 25 nëntor.

Operacioni për të shpëtuar 35 persona të tjerë të bllokuar nën tokë u pezullua për shkak të rrezikut të një shpërthimi, tha guvernatori i rajonit.

Ministria e Emergjencave tha se një ekip shpëtimtarësh u shpall më vonë i zhdukur pasi nuk u raportuan me njësitë e tjera të shpëtimit që u urdhëruan të ktheheshin në sipërfaqe.

Ministria nuk tha se sa persona nga ekipi i shpëtimit ishin të zhdukur.

Aksidenti ndodhi kur pluhuri i qymyrit mori flakë në një bosht ventilimi në minierën Listvyazhnaya në rajonin e Kemerovës mëngjesin e së enjtes, duke e mbushur minierën me tym, tha agjencia e lajmeve TASS, duke cituar shërbimet lokale të urgjencës.

“Mundësia e një shpërthimi është shumë e lartë. Ne kemi vendosur të pezullojmë operacionin e kërkim-shpëtimit derisa të ulet përqendrimi i gazit,” tha guvernatori rajonal Sergei Tsivilev.

“Nivelet e metanit ishin jashtëzakonisht të larta”, tha ai.

Rajoni i Kemerovës që prodhon qymyr, afërsisht 3,500 km (2,175 milje) në lindje të Moskës është goditur nga aksidente fatale në miniera për vite me radhë.

Në televizionin shtetëror, presidenti Vladimir Putin tha se kishte folur me guvernatorin dhe zyrtarët e urgjencës, duke e përshkruar aksidentin si një “fatkeqësi të madhe”.

“Fatkeqësisht situata nuk po bëhet më e lehtë. Dhe ka një rrezik për jetën e shpëtimtarëve… Ne do të shpresojmë që ata të mund të shpëtojnë sa më shumë njerëz që të munden,” tha ai.

Kremlini tha se Putin kishte urdhëruar ministrin e emergjencave të fluturonte në rajon për të ndihmuar, raporton Reuters.