Kupa e Botës 2022

Shefi i Kupës së Botës kritikohet rëndë për reagimin e tij ndaj vdekjes së një tjetër punëtori në Katar

12/08/2022 16:21
nga:Mergim Rreci

Një punëtor filipinas vdiq të mërkurën gjatë punimeve të riparimit në sistemin e ndriçimit në hotelin ku Arabia Saudite qëndroi gjatë Kupës së Botës në Katar, pasi ra nga një pirun dhe goditi kokën në dysheme.

Nasser Al Khater, personi më përgjegjës për organizimin e Kupës së Botës, i ka dërguar ngushëllimet familjes, por pjesa tjetër e deklaratave të tij po shkaktojnë shumë polemika, përcjell GazetaBlic Spor.

“Ne po kemi një Kupë Botërore jashtëzakonisht të suksesshme dhe pyetja e parë që më bëni është kjo?”, pyeti Al Khater për raportin e BBC. “Vdekja është pjesë e ciklit natyror të jetës, qoftë në punë apo në gjumë. Një punëtor ka vdekur, i ngushëllojmë familjes por është e çuditshme që fokusi i parë është te kjo temë”, tha CEO i garës.

/GazetaBlic Sport/