Cult

Seriali i ri ‘Lord of the Rings’ sjell në plan të parë një histori gruaje

09/02/2022 07:43
nga:G C

Morfydd Clark luan në serinë e re “The Lord of the Rings: The Rings of Power” si Galadriel, një luftëtare Elven që dëshiron të ndalojë kthimin e së keqes në botën e fantazisë së Tokës së Mesme, shkruan Reuters.

Seriali, një nga më të shtrenjtët e bërë ndonjëherë, do të mbërrijë në Prime Video të Amazon.com Inc (AMZN.O) të Premten, me episode të reja të bazuara në shtojcat e J.R.R origjinale. Romanet e Tolkien transmetohen çdo javë.

Clark tha se roli i saj si Galadriel i dha asaj mundësinë për të eksploruar marifete që tregojnë fuqinë e karakterit të saj pas sfondit të një shoqërie historikisht të dominuar nga meshkujt.

“Gjinia thjesht nuk është e njëjtë në Tokën e Mesme, pasi unë po luaj një personazh që mund të rrëzojë fizikisht çdo mashkull rreth saj”, tha Clark gjatë një interviste. “Ishte vërtet interesante të përpiqesh të mishërosh dikë me një sasi të madhe fuqie fizike.”

Producenti bashkëekzekutiv Patrick McKay tha se Tolkien ka pasur “disa nga personazhet më të mëdhenj femra në letërsi” dhe Galadriel ishte një nga personazhet e parë që krijuesit menduan për historinë e re./ KultPlus.com