Cool

S’do ta besoni, ja çfarë gjendet në maje të kullës Eiffel

03/22/2022 19:09
nga:G C

Shpesh ndoshta e keni pyetur vetën se çka mund të gjendet tjetër në kullën e famshme franceze përveq strukturës së saj gjigande të hekurit.

Kur Gustave Eiffel e kishte dizajnuar kullën në vitin 1889, ai gjithashtu kishe dizajnuar edhe një apartament në majë të saj.

Apartamenti ndodhet në maje të kullës dhe ka dy dhoma të gjumit, një kuzhinë, një banjo dhe një bar. Eiffel e kishte ndërtuar aty për të banuar për vete.

Mënyra e vetme për të arritur në këtë apartament është me anë të një ashensori që gjendet në qendër të kullës.

Gjithashtu në vitin 2016 ishte ndërtuar edhe një apartament tjetër në kullë, por ky është më luksoz. Ai u ndërtua gjatë Kupës së Evropës në vitin 2016 dhe ishte i hapur për turistë.

Kulla e Eiffelit ishte ndërtuar për nder të 100 vjetorit të Revolucionit Francez, dhe që nga atëherë është bërë një symbol i kryqytet francez, Parisit.