Geek

Samsung Galaxy Fold5: Kulmi i teknologjisë së telefonave të palueshëm

10/02/2023 22:11
nga:G C

Që nga krijimi i tij, seria Galaxy Fold nga Samsungu ka qenë në avangardën e inovacionit të smartphone-ve të palueshëm. Galaxy Fold5 është i sapo linçuar.

Le të zhytemi më thellë në karakteristikat e këtij inovacioni.

Galaxy Fold5: Përshtypja e Parë:

Çdo vit, prodhuesit përpiqen të dizajnojnë me performancën e baterinë duke prodhuar pajisje që janë më të holla, më të shpejta dhe me karakteristika avant-garde dhe patjetër me jetëgjatësi të baterisë më të madhe. Ndër pionierët e këtyre mrekullive teknologjike ka qenë gjithmonë Samsungu, raportojnë nga kompania, dhe se kjo linjë më e veçantë ka qenë seria S dhe Seria FOLD e cila dallon në esencë.

Duke zbuluar Galaxy Fold5, gjëja e parë që një person vëren është kombinimi pa ndërprerje i estetikës dhe funksionalitetit. Fold 5 ndihet i fortë dhe elegant në dorë, një ekuilibër që nuk është arritur lehtësisht në pajisje të palosshme.

Nën kapak, Galaxy Fold5 është i fuqizuar nga chipset-i i fundit, duke siguruar një performancë të shpejtë, pa marrë parasysh detyrën. Pavarësisht se është fjala për lojëra, multitasking ose aplikacione me konsum të lartë energjie.

Me Fold 5, Samsungu ka paketuar përsëri një sistem kamere të nivelit të lartë, i cili bën fotografi të mprehta, të gjalla në kushte të ndryshme drite, falë lenteve gjithnjë e më të avancuara. Optimizimet dhe karakteristikat e softuerit rrisin më tej përvojën e fotografisë, duke e bërë atë një kënaqësi për fotografitë.

Një shqetësim i madh me pajisjet e palosshme është jetëgjatësia e baterisë, duke marrë parasysh ekranet më të mëdha dhe energjinë që ata konsumojnë. Samsung duket se ka trajtuar këtë me një bateri më të madhe dhe optimizime të softuerit që premtojnë një performancë gjatë gjithë ditës, duke arritur dhe tejkaluar edhe konsumimin ditor në më shumë se një ditë.

Dizajni, Ndërtimi dhe Qëndrueshmëria

Kur është e hapur, pajisja ka përmasa 154.9 x 129.9 x 6.1 mm, dhe kur është e mbyllur, ajo zvogëlohet në gjysmë të gjerësisë, me përmasa 154.9 x 67.1 x 13.4 mm. Pavarësisht ekranit të tij të gjerë, telefoni mbetet i lehtë me vetëm 253 g.

Një avancim i veçantë është ndërtimi i tij. Fold 5 përfshin ekranin e fortë Gorilla Glass Victus 2 për pjesën e përparme të ekranit (kur është i mbyllur) dhe pjesën e pasme, të kombinuar me një pjesë të përparme plastike për gjendjen e hapur. Korniza e aluminit, e quajtur “Armor aluminum”, ofron rezistencë të shtuar ndaj rënieve të pa pritura. Përveç kësaj, ka një vlerësim të rezistencës ndaj ujit IPX8, duke mbrojtur pajisjen nga zhytja në ujë deri në 1.5 m për 30 minuta. Dhe për artistët dhe ata që marrin shënime, Fold 5 tani ofron përkrahje për laps

Mrekullitë e ekranit

Ekrani kryesor i përkulshëm Dynamic AMOLED 2X, me një shpejtësi rifreskimi prej 120Hz dhe mbështetje HDR10+, zgjat 19 cm me një rezolucion prej 1812 x 2176 piksel. Kjo e barazon me një raport të mahnitshëm ekran-trup prej ~91.1%, duke premtuar përvoja vizuale të mahnitshme.

Megjithatë, magjia nuk ndalet këtu. Ekrani i mbuluar, i dizajnuar me Dynamic AMOLED 2X dhe i mbrojtur nga Gorilla Glass Victus 2, ofron një ekran prej 15 cm me një rezolucion prej 904 x 2316 piksel.

Performanca dhe ruajtja

Fold 5 operon me Android 13 të kombinuar me One UI 5.1.1 të Samsung, duke siguruar përvoja të qëndrueshme dhe miqësore për përdoruesin. Ka një chipset Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm), i ndihmuar nga CPU Octa-core dhe GPU Adreno 740.

Për ruajtjen e shënimeve, fotove dhe videove, përdoruesit mund të zgjedhin mes tre konfigurimeve:

Të gjitha versionet përdorin teknologjinë e shpejtë UFS 4.0 për super shpejtësi të leximit/shkrimit.

Entuziastët e fotografisë do të kenë mundësi të nxjerrin foto dhe video fantastike falë:

Për ata që duan të bëjnë selfie, kamera nën ekran është një lente 4 MP e gjerë. Për më tepër, kamera e mbuluar, e dizajnuar për foto të shpejta pa e hapur telefonin, është një lente 10 MP e gjerë. Fold 5 mbështet regjistrimin e videove 8K në 30fps e cila është kualiteti më i lartë që mund të pajiset një smartphone dhe duke i lënë prapa konkurrentet e sajë të sapo dalë, vlerësojnë nga Samsungu.

Me një fjalë:

Tutje thuhet se seria Galaxy Fold e Samsung-ut ka qenë gjithmonë “beyond the imagination” qysh nga lancimi i parë, dhe Fold 5 vazhdon këtë trashëgimi. Edhe pse vjen me një çmim premium, pajisja ofron një kombinim të papërballueshëm të dizajnit, funksionalitetit dhe performancës. Për ata që kërkojnë majën e inovacionit të smartphone-ve, Galaxy Fold5 mund të jetë ajo.

Shtuar këtu edhe mundësinë e vizatimit me laps të trashëguar nga seria note, e cila i jep një fuqi të jashtëzakonshme këtij smartphone-i.