Sporti

Rummenigge: Guardiola i ndihmoi Bayernit për të marrë trajner Kompany

05/28/2024 18:27
nga:Lorik J

Legjenda e Bayern Munichut, Karl-Heinz Rummenigge ka zbuluar se Pep Guardiola i dha klubit një “dorë të mirë” në identifikimin e Vincent Kompany si trajnerin e tyre të ardhshëm.

Është raportuar gjerësisht se Kompany do të nënshkruajë një kontratë trevjeçare në Allianz Arena pasi të dy palët ranë dakord, përcjell GazetaBlic Sport.

Ndërsa fliste në European Globe Soccer Awards, ish-zëvendëspresidenti i Bayern foli gjithashtu për ndikimin e Guardiolës në lëvizje.

“Drejtori ynë sportiv [Max Eberl] ka zgjedhur Kompany, nuk është ende zyrtare, por ka vetëm detajet e fundit për t’u zgjidhur,” tha ai për Sky Sports. “Jam i bindur se Kompany do të arrijë në fund.

“Guardiola na foli në një mënyrë shumë pozitive për Vincent. Ai e kishte atë në [Manchester City] si kapiten dhe Pep gjithashtu e ndoqi kur ishte në Burnley, kështu që ai na dha një dorë të mirë”, përfundoi ai.

/GazetaBlic Sport