Cult

Roma dështon! Nuk do të mund të organizojë “Eurovision 2022”

09/10/2021 12:41
nga:G C

Kryeqyteti italian nuk arrin të hyjë në listën e ngushtë të Eurovision pas fitores së Måneskin.

Roma nuk është përfshirë në listën e ngushtë të pesë qyteteve italiane që konkurrojnë për të pritur Konkursin e Këngës në Eurovision vitin e ardhshëm, njoftuan organizatorët.

Konkursi i këngës do të mbahet në Itali për herë të parë në tre dekada pasi grupi i Romës Måneskin fitoi titullin në maj me këngën “Zitti e buoni”.

Brenda pak orësh nga triumfi i grupit, disa qytete italiane u paraqitën si kandidatë të përshtatshëm, me kryebashkiakun e Romës, Virginia Raggi, duke e lavdëruar kryeqytetin si “skenë perfekte për të rifilluar sfidën”.

Sidoqoftë, Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU) dhe transmetuesi shtetëror italian RAI padyshim që nuk pajtohen, që do të thotë se Måneskin nuk do të ketë nderin të performojë në qytetin e tyre.

Nuk dihet ende pse Roma nuk arriti të hyjë në listën e ngushtë, megjithatë qytetet kandidate pritet të plotësojnë një sërë kërkesash të përcaktuara qartë.

Këto përfshijnë të kesh një aeroport ndërkombëtar brenda 90 minutave nga qyteti dhe më shumë se 2,000 dhoma hoteli në afërsi të vendit, të cilat duhet të jenë të mbuluara, të pajisura me ajër të kondicionuar dhe të kenë një kapacitet prej 8,000 – 10,000 spektatorë.