Lajme

Rohde: Kosova të bëjë më shumë përpjekje për t’i zbatuar marrëveshjet me Serbinë

11/20/2023 20:06
nga:G B

Ambasadori gjerman, Jorn Rohde, ka kërkuar nga Kosova që të përpiqet më shumë në zbatimin e marrëveshjeve me Serbinë.

Rohde, këtë e ka thënë përmes një postimi në platformën X, derisa ka shprehu mirënjohje për për pjesëmarrjen e tij në tryezën e sotme me përfaqësues të BE-së.

”I lumtur që isha pjesë e një tryeze të rrumbullakët për përparimin e Kosovës drejt BE-së sot. Kosova po përparon më shpejt se vendet e tjera të Ballkani Perëndimor, por nevojitet më shumë bashkëpunim mes partive në parlament dhe komuniteteve etnike. Për më tepër, Kosova duhet të bëjë më shumë përpjekje për të zbatuar marrëveshjet e arritura me Serbinë”, ka shkruar Rohde.