Fit&Sexy

Rënia e vetullave tregon shumë për shëndetin tuaj

12/11/2023 22:03
nga:G C

Ekspertët shëndetësorë thonë se rrallimi i vetullave janë një shenjë që tregon se mund të keni probleme me gjëndrat tiroide.

Është mirë të bëni një ndryshim të dietës suaj e të merrni disa suplemente për të parandaluar që ky shqetësim të kthehet në një problem mjekësor.

Sipas ekspertëve, për të parandaluar rënien e vetullave , duhet të hani më pak ushqime që ndikojnë në funksionimin jo të mirë të gjëndrave tiroide, si lakra, lakra jeshile, patatet e ëmbla, kikirikët dhe prodhimet e sojës.

Këto ushqime mund të konsumohen nëse gatuhen mirë dhe hahen në mënyrë të moderuar, vetëm se nuk duhen ngrënë të gjalla.

Ndërkaq, ekspertët shëndetësorë bëjnë thirrje edhe të mos konsumoni alkool dhe sheqer sepse ato shkaktojnë mbistimulim të gjëndrave tiroide.