Sporti

Rashford: Shkojmë në Stamford Bridge për ta fituar ndeshjen

11/28/2021 15:12
nga:E K

Ole Gunnar Solskjaer u tha lamtumirën dy herë lojtarëve të Manchester United të dielën e kaluar.

I shkarkuar pas humbjes shokuese 4-1 të klubit në Watford një ditë më parë, norvegjezi dha në mënyrë të pazakontë një intervistë përfundimtare, duke reflektuar për kohën e tij në krye. Gjatë lamtumirës së tij të gjatë, ai gjithashtu bëri që të fliste me lojtarët që po linte pas në terrenin e tyre stërvitor në Carrington.

“[Ai foli me ne] individualisht, rreth kohës së mëngjesit, pastaj patëm një takim para se të dilnim për të stërvitur, gjë që ishte shumë ndryshe”, tha Marcus Rashford për ‘Sky Sports’.

“Unë kam qenë këtu kur menaxherët janë larguar dhe ata thjesht paketojnë gjërat e tyre dhe dalin nga dera. Por kjo thjesht tregon se sa person i mirë është ai, sa shumë do të thotë klubi për të.

“Ole e di se ai do të jetë gjithmonë një legjendë e këtij klubi dhe lojtarët këtu e respektojnë atë 100 për qind. Është për të ardhur keq që nuk na shkoi si grup. Mënyra si filloi, pozicioni në të cilin na solli, ne ishim afër disa herë për të fituar trofe të mëdhenj dhe ne gjithmonë dukej se nuk kishim sukses.

“Nëse ato momente shkojnë në rrugën tonë, ne mund të përfundojmë me dy ose tre trofe, ndoshta ai do të kishte pasur më shumë kohë. Por është futboll, gjërat ndodhin dhe ju mund të vazhdoni vetëm prej tij. Edhe pse është e vështirë, ju keni për të gjetur një mënyrë për të ecur përpara”.

Rashford, një tifoz i United, kishte një afinitet të veçantë me Solskjaer. “Brenda ndihesh fajtor sepse të gjithë kanë një rol për të luajtur kur je në fushë”, thotë ai. Por ka pasur pak kohë për reflektim.

Java e kaluar ka qenë një shembull i mirë se sa shpejt lëvizin gjërat në futboll – dhe veçanërisht në Manchester United.

Deri të martën, në fazën e përkohshme, Michael Carrick po e drejtonte ekipin drejt një fitoreje vendimtare në Villarreal, e cila e dërgoi Unitedin në 1/16 e Ligës së Kampionëve. Një ditë më vonë, Ralf Rangnick u zbulua se ishte njeriu që do të drejtonte klubin deri në verën e ardhshme.

Kanë qenë disa ditë të furishme dhe, me një udhëtim te liderët e Premier League, Chelsea, këtë të dielë, drama do të vazhdojë.

United shkon në Stamford Bridge pasi ka humbur pesë nga shtatë të fundit në ligën e parë. Por Rashford thotë se fitorja e tyre në Spanjë në mesjavë – dhe disa fjalë të mençura nga ish-trajneri i tyre – ofron shabllonin se si ata mund të rigjejnë formën e tyre.

“Udhëheqja deri në atë lojë ishte padyshim e vështirë për ne”, tha ai. “Ne ishim tashmë në një fazë të vështirë dhe me largimin e Ole kjo i bën gjërat edhe më të ndërlikuara. Por një nga gjërat që Ole na thoshte gjithmonë ishte, ‘kur jeni në fushë, rrini së bashku’. Dhe ajo paraqitje kundër Villarrealit ishte ajo.

“Ne të gjithë jemi ngjitur së bashku, kemi gërmuar thellë. Ata janë një ekip i mirë dhe e mbajnë topin shumë dhe ne gjetëm një mënyrë për ta fituar ndeshjen.”

Fitorja e së martës ishte një rezultat i dukshëm për Carrick, por Rashford thotë se shefi i ekipit nuk ka bërë ndonjë ndryshim të rëndësishëm në mënyrën se si ekipi ishte përgatitur për ndeshjet nën Solskjaer. Në vend të kësaj, lojtarët kanë dyfishuar përpjekjet e tyre.

“Shumë nga parimet kanë mbetur të njëjta, sepse janë parimet që na afruan kaq shumë për të fituar ato trofe”, tha Rashford. “Nuk ka ndryshuar shumë.

“Lojtarët po e gjejnë veten të japin 110 për qind dhe ne do të duhet të vazhdojmë ta bëjmë këtë. Ne e dimë se jemi në një betejë të vështirë, por të gjithë janë gati për luftë dhe nuk kemi njeri në ekipin tonë që po i shmanget asaj. Të gjithë presin me padurim.”

Ndryshimet jashtë fushës nuk janë as justifikim që lojtarët të shpërqendrohen, shton ai. Në vend të kësaj, udhëtimi në Villarreal dhe ndeshja e ardhshme me Chelsean ka ofruar mundësi të mirëseardhura për t’u ripërqendruar në atë që do të ndodhë më pas.

Dhe ndërsa liderët e Premier Ligës do të jenë favorit për atë ndeshje të dielën, Rashford thotë se United po shkon atje me synimin dhe besimin se do të arrijë me tre pikë.

“Mund të jetë shqetësuese nëse mendoni për këtë. Por unë nuk po mendoj për të,” tha ai. “Unë jam duke u fokusuar në ndeshjen e ardhshme dhe duke punuar me ‘Carras’ dhe stafin stërvitor. Çfarë mund të bëjmë për të fituar ndeshjen tjetër? Kjo është ajo që është e rëndësishme dhe gjithçka ku mund të fokusohemi.

“Në pozicionin tonë tani, ju doni lojëra të mëdha dhe të shpejta, dëshironi që ato të jenë lojëra të vështira, dëshironi që lojërat të sjellin më të mirën nga ne për të parë se sa të mirë jemi.

“Ne kemi qenë në nivelin më parë ku kemi qenë afër, kështu që ne e dimë se mund ta bëjmë atë. Thjesht duhet ta gjejmë atë brenda vetes për ta bërë përsëri. Për mua jam i kënaqur që lojërat po vijnë kaq shpejt .

“Taktikisht, trajneri [shefi i Chelseat, Thomas Tuchel] është një menaxher shumë i mirë. Ne luajtëm kundër tij disa herë kur ai ishte në Paris St-Germain dhe taktikisht ai ishte i mirë edhe në ato ndeshje.

“Linja e sulmit është e jashtëzakonshme, ata kanë një mesfushë të fortë, lojtarë që mund të mbajnë topin… Ata janë një ekip i madh dhe me siguri do të luftojnë për titullin këtë vit – por kjo nuk do të thotë ne nuk mund t’i mposhtim ata.

“Ne kemi gjëra që mund t’i lëndojnë ata, kemi lojtarë që mund t’i lëndojnë ata, për sa kohë që jemi bashkë dhe zgjedhim momentet e duhura për të shkuar, do të jemi mirë.

“Gjendja mendore e lojtarëve dhe stafit është pozitive, ne shkojmë atje për të fituar ndeshjen. Me atë mentalitet dhe shpirtin që kemi, gjithçka është e mundur”, ka përfunduar Rashford.