Sporti

Prokuroria vazhdon hetimin ndaj Napolit

01/24/2023 09:22
nga:Mergim Rreci

Prokuroria e Napolit ka kërkuar edhe gjashtë muaj të tjerë për të përfunduar një hetim për transferimin e Victor Osimhen nga Lille te Napoli në korrik 2020.

Sulmuesi 24-vjeçar nigerian kushtoi 71.2 milionë euro plus 10 milionë euro eventuale për golat që do t’i realizonte, shkruan GazetaBlic Sport.

Në drejtim të kundërt, pasuan katër lojtarë të Napolit – Karnezis, 4,8 milionë euro, Palmieri, 7 milionë euro, Manzi, 4 milionë euro dhe Liguori, 4 milionë euro; i pari bëri dy paraqitje në Lille, pjesa tjetër nuk luajti kurrë, vlerësimet e të cilit u konsideruan të dyshimta.

Bëhet fjalë për krime të mundshme të kontabilitetit të rremë dhe deklarimit mashtrues, ku objektivi kryesor ishte Aurelio de Laurentiis, presidenti i Napolit. Drejtësia sportive italiane, tashmë e përballur me këto fakte, nuk gjeti mashtrime në krijimin e fitimeve kapitale nga transfertat, gjë që justifikonte, në rastin e Juventusit, tërheqjen e 15 pikëve.

“Nëse tifozët e Napolit duhet të shqetësohen? Unë jam një avokat i thjeshtë penal, gjyqi sportiv përfundoi pozitivisht për Napolin. Rasti Osimhen nuk mund të krahasohet me rastin e Juventusit, Napoli nuk bëri biznes me Juventusin. Nëse nuk shfaqet asnjë element i ri, gjithçka duhet të përfundojë mirë”, tha për radion Crc Fabio Fulgeri, avokat i De Laurentiis.

Megjithatë, rreziku mbetet aktiv dhe se Napoli po hetohet dhe në rast të një dëshmie provash, mund edhe të dënohet.

/GazetaBlic Sport/