Lajme

Presidentja e Tajvanit falënderuese për mbështetjen e Japonisë

04/03/2024 11:25
nga:N K

Presidentja e Tajvanit, Tsai Ing-Wen, është shprehur mirënjohëse për mbështetjen e Japonisë që u ka dhënë pas tërmetit.

“Dëshiroj të shpreh mirënjohjen time ndaj kryeministrit Kishida për fjalët e tij. Kjo ka sjellë ngrohtësi në zemrat e atyre prej nesh në Tajvan,” tha ajo.

“Unë vetë kam parë japonezë që postojnë mesazhe mbështetjeje për Tajvanin në mediat sociale dhe ndjeva edhe një herë miqësinë midis Tajvanit dhe Japonisë”, shkruan BBC.