Geek

Porsche 911 Carrera RS elektrike është një bukuri delikate

01/23/2022 12:06
nga:Donika Fetahu

Vitet e fundit, i ashtuquajturi restomodding është bërë shumë i popullarizuar në mesin e adhuruesve të veturave klasike, dhe një nga shembujt më të rinj është 911 Carrera RS.

Ekspertët e dëshmuar si Singer dhe Eagel kanë tërhequr shumë vëmendje dhe respekt falë krijimeve të tyre mahnitëse dhe në një kohë kur bota po përqafon gjithnjë e më shumë elektrifikimin, gjithnjë e më shumë makina klasike po kthehen në ato elektrike.

Restomodi i fundit Porsche vjen nga kompania holandeze Voitures Extravert, e specializuar në konvertimin e makinave elektrike. E quajtur zyrtarisht “Quintessenza RS”, vetura bazohet në legjendarin Porsche 911 Carrera RS nga mesi i viteve 1970, dhe ekspertët holandezë kanë modernizuar dhe instaluar këtë makinë klasike sportive gjermane me makinë elektrike.

Bëhet fjalë për një motor elektrik të quajtur “ssenza 700”, i zhvilluar nga një kompani holandeze, i cili zhvillon 700 kuaj/fuqi dhe 700 Nm çift rrotullues. Ndryshe nga Carrera RSS origjinale, motori në modelin restomod ka ftohje me ujë. Është makina më e fuqishme e kompanisë Voitures Extravert, e cila është 20 për qind më e fuqishme se modeli i saj standard “Quintessenza”, pra modeli i parë elektrik 911.

Performanca RS-1 nuk është njoftuar, por modeli standard përshpejton nga 0 në 100 km/h në më pak se 6 sekonda. Bateria 59 kWh i jep asaj një distancë prej 400 kilometrash. Vetura peshon 1395 kg dhe mjafton një karikim prej 15 minutash për të kaluar 100 km.

Frenat janë përmirësuar sipas standardeve moderne, janë më të mëdha dhe më efikase se makina origjinale dhe funksionojnë së bashku me Sistemin Elektronik të Suspensionit të Kontrollit Magnetik, një cilësim i rregullueshëm magnetorkeologjikisht që lejon shoferin të rregullojë sjelljen e pezullimit. Sustat e buta sigurojnë drejtimin maksimal të rehatshëm pa sakrifikuar drejtimin dhe kënaqësinë e shoferit pasi makina nuk anohet shumë në kthesa.

Quintessenza RS është një makinë me të vërtetë e bukur, është e lyer në ngjyrë të kaltër, dhe ka buzë të lëmuara Fuchs, ngjitëse Carrera dhe një spoiler të njohur RS.

Restaurimi zgjati muaj dhe shasia u çmontua plotësisht përpara se të rimontohej me shumë dashuri dhe përpjekje. Çmimi i makinës nuk është bërë i ditur, por me siguri varet nga dëshirat e klientit dhe nëse klienti dorëzon një donator klasik 911.

“Origjinali është padyshim më i miri, por sot nuk i shihni në rrugë. Pronarët preferojnë t’i mbajnë në garazhe si asete të vlefshme. Kjo është arsyeja pse ne prezantuam modelin Quintessenza RS,” tha Martijn van Dijk, drejtor komercial i Voitures.