Fit&Sexy

Pesë përfitime shëndetësore të dredhëzave

02/20/2024 13:13
nga:N K

Dredhëzat janë shumë të shijshme dhe mund të hahen në kombinime të ndryshme, gjithashtu ato janë shumë të shëndetshme. Janë plot me antioksidantë, folate dhe vitaminë C dhe rekomandohet të konsumohen sa më shumë prej tyre në dietë. Nëse keni nevojë për më shumë arsye për të ngrënë dredhëza këtu janë gjashtë përfitime shëndetësore që lidhen me këtë frut të kuq të shijshëm.

 

Disa studime kanë arritur në përfundimin se dredhëzat kanë një efekt pozitiv në shëndetin e zemrës. Sipas një studimi të publikuar në Harvard Health Publishing, ngrënia e tyre është një mënyrë e mirë për të mbrojtur zemrën. Një studim tjetër i publikuar në revistën amerikane të të ushqyerit klinik zbuloi se luleshtrydhet përmirësojnë faktorët që ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës, raporton Health Shots.

 

Dredhëzat janë të pasura me antioksidantë, duke përfshirë vitaminën C, e cila mund të ndihmojë në rritjen e imunitetit dhe të zvogëlojë shanset për t’u sëmurë. Një studim i botuar në revistën Phytomedicine zbuloi se përfshirja e tyre në dietë ndihmon në parandalimin e stresit oksidativ dhe inflamacionit, duke rritur kështu imunitetin dhe parandalimin e sëmundjeve, shkruan Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

 

Portali Health Shots raporton se luleshtrydhet zvogëlojnë rrezikun e goditjes në tru. Kjo gjendje ndodh kur qarkullimi i gjakut në tru bllokohet, duke çuar në gjakderdhje. Duke qenë se luleshtrydhet janë të pasura me magnez, vitaminë C, fosfor dhe antioksidantë të tjerë, konsumimi i shpeshtë mund të zvogëlojë rrezikun e kësaj gjendjeje.

 

Të pasura me antioksidantë si anthocyanins, dredhëzat mund të ndihmojnë në mbajtjen nën kontroll të niveleve të presionit të gjakut. Antocianinet mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut tek njerëzit që vuajnë nga hipertensioni, sipas një studimi të botuar në revistën Nutrients, raporton Health Shots, transmeton Klankosova.tv.

 

Nëse keni probleme me tretjen, mund të dëshironi të filloni të hani më shpesh dredhëza. Ato janë të pasura me fibra dhe ushqimet e pasura me fibra ndihmojnë në promovimin e tretjes dhe parandalimin e problemeve si kapsllëku.