Lajme

Pas më shumë se një viti, ShSKUK furnizohet me ilaçin Remdesivir

09/15/2021 15:09
nga:M K

Ministria e Shëndetësisë ka furnizuar sot Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universtiar të Kosovës me ilaçin Remdesivir, i cili përdoret për trajtimin e pacientëve të sëmurë nga COVID-19.

“Kjo është hera e parë që ShSKUK furnizohet me Remdesivir që nga fillimi i Pandemisë Covid-19, në Kosovë.

Nga sot pacientët nuk do të kenë nevojë të blejnë më këtë ilaç”, thuhet në njoftimin e ShSKUK-së.

Tutje u theksua se Ministria e Shëndetësisë ka liferuar 7 mijë e 920 njësi Remdesivir që do të shpërndahen nga sot në të gjitha spitalet e përgjithshme dhe në klinikat e QKUK-së.

12 të vdekur dhe 410 raste të reja me Coronavirus

09/18/2021 11:55

Afro 600 pacientë po trajtohen në QKUK dhe spitalet regjionale, 48 prej tyre në kujdes intensiv