Geek

Orët Samsung Galaxy do të kenë një paralajmërim për rrahjet e parregullta të zemrës

06/19/2023 07:45
nga:G C

Samsung njoftoi se po përgatit një veçori që ka të bëjë me rrahjet e zemrës.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për një veçori për gjurmimin e rrahjeve të parregullta të zemrës që do të debutojë me serinë e ardhshme Galaxy Watch6 dhe më vonë do të arrijë edhe në modelet më të vjetra.

Ai do të prezantohet përmes aplikacionit Health Monitor të Samsung, i cili përdoret gjithashtu për matjet e EKG.

Dhe megjithëse e pakonfirmuar, duket se vetëm pronarët e smartfonëve Samsung do të marrin njoftime për rrahjet e parregullta të zemrës pasi aplikacioni është i disponueshëm vetëm për pajisjet Samsung.

Gjithashtu tingëllon sikur gjurmimi i parregullt i rrahjeve të zemrës do të kërkojë aktivizimin e ndjekjes së vazhdueshme të rrahjeve të zemrës, gjë që tingëllon mjaft e arsyeshme.

Samsung thekson faktin se nuk zëvendëson një mjek të jetës reale dhe synon vetëm të hedhë dritë mbi problemin dhe të inkurajojë përdoruesin të vizitojë një profesionist mjekësor për vlerësime të mëtejshme.

Më shumë se 70 vende kanë miratuar aplikacionin Health Monitor të Samsung dhe aftësitë e tij EKG, por monitorimi i parregullt i rrahjeve të zemrës do të kërkojë miratim shtesë në disa vende.

Siç bëhet e ditur, për momentin, vetëm Koreja e Jugut, SHBA, Argjentina, Azerbajxhani, Kosta Rika, Republika Domenikane, Ekuador, Gjeorgjia, Guatemala, Hong Kongu, Indonezia, Panamaja dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kanë miratuar funksionin e ri.