Sporti

Olympiacos – Fiorentina, sonte zhvillohet finalja e Conference League

05/29/2024 08:30
nga:Lorik J

Olympiacos ka një shans për t’u bërë klubi i parë grek që fiton një trofe evropian në finalen e Ligës së Konferencës sonte, por ata përballen me një skuadër si Fiorentina që ende e ka të freskët humbjen e tyre në finalen e sezonit të kaluar.

Olympiacos kaloi në finale pasi mposhti bindshëm Aston Villa të Unai Emery në gjysmëfinale. Pasi siguroi një fitore 4-2 në Villa Park, skuadra e Jose Luis Mendilibar mori në një fitore 2-0 në shtëpi dhe një triumf të përgjithshëm 6-2.

Ndërkohë, Fiorentina mposhti Club Brugge, me rezultatin e përgjithshëm 4-3, për të kaluar në finale.

Finalja e sotme e Conference League zhvillohet në Athinë dhe luhet me fillim nga ora 21:00.

/GazetaBlic Sport